Bekijk hieronder de video over Landgoed de Wielewaal, van aankoop tot opening.
Wat is Landgoed de Wielewaal?
In de 19e eeuw was De Wielewaal nog een grote natte heide met vennen. Aan het eind van die eeuw werden er bomen aangeplant voor de houtkap. Rondom de bomen werden greppels gegraven, zodat het water weg kon stromen en het gebied kon opdrogen. In 1912 kocht Anton Philips het gebied, hij gebruikte het als buitenhuis. Tussen 1912 en 1920 werden er verschillende tuinen aangelegd door de beroemde tuinarchitect D.F. Tersteeg. Een van die tuinen is het Pinetum, een naaldbomentuin.
In die periode is voor Anton Philips een buitenhuis gebouwd, gemaakt van eikenbalken aan een ven. In 1934 bouwt Frits Philips (de zoon van Anton) een schitterend landhuis. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd De Wielewaal gebombardeerd. Een aantal kraters is nog zichtbaar. Na het overlijden van Frits Philips in 2005 verkopen de familieleden het landgoed in 2007 aan een ondernemer, die het landhuis verbouwt. Een deel van het landhuis blijft in originele staat, waaronder ‘het herenkamertje’ van Frits Philips. Sinds 2016 stond het landgoed te koop. In het voorjaar van 2022 heeft de gemeente Eindhoven het aangekocht, met als doel het geleidelijk aan (gedeeltelijk) open te stellen voor publiek. Het landgoed is open voor bezoekers vanaf 27 september 2025.
Het openstellen van het landgoed betekent meer groen voor Eindhoven om van te genieten en in te recreëren, bewegen en ontspannen. Dat is nodig met het oog op de toekomst. De stad groeit en er komen steeds meer mensen wonen, werken en ontspannen. Dat vraagt om investeren in woningen en voorzieningen, maar vooral ook in een groene en gezonde leefomgeving. De Wielewaal is een uniek groen gebied voor Eindhoven. Er zijn vijvers en er staan grote oude bomen, bijzondere varens, azalea's en rododendrons. Er leven ook veel dieren zoals reeën, steenmarters, vossen, fazanten en ijsvogels.
Wanneer is Landgoed De Wielewaal open?
Landgoed de Wielewaal is elke dag open tussen zonsopgang en zonsondergang. De toegang is gratis. Er zijn drie entrees: Elburglaan 12, Elburglaan 2, en Oirschotsedijk 3. Honden mogen mee, als ze zijn aangelijnd.
De openstelling gebeurt in stappen. Eind 2025 gaat er nog een entree open, aan de Oirschotsedijk. Daarna volgen er meer paden, als de natuur dat toelaat en het veilig is voor bezoekers. Sommige delen blijven afgesloten, hier kan de natuur zich in alle rust ontwikkelen.
Hoe kan ik Landgoed de Wielewaal bereiken?
Je kunt via drie entrees het landgoed op: Elburglaan 12, Elburglaan 2 en Oirschotsedijk 3.
Kom zoveel mogelijk lopen of op de fiets! Bij de entrees van De Wielewaal plaatsen we in de herfst van 2025 fietsnietjes om je fiets aan vast te zetten.
Openbaar vervoer:
Raadpleeg de website of app van 9292OV voor reizen per bus. Je vindt er de actuele tijden, uitstaphaltes en prijzen. Ook zie je hier hoeveel minuten je nog moet lopen vanaf het station of de bushalte naar de entrees.
Per auto:
Vanwege het beperkt aantal parkeerplaatsen raden wij je af om met de auto te komen. Mocht je toch genoodzaakt zijn om met de auto te komen, dan zijn er enkele (openbare) parkeergelegenheden waar je (betaald) kunt parkeren. Vanaf deze locaties kun je lopen naar De Wielewaal.
Parkeerplaats hoek Bezuidenhoutseweg/ Achtseweg Zuid | 10 minuten lopen naar De Wielewaal - ingang Oirschotsedijk 3 |
Parkeerplaats Oude Vensedijk | 10 minuten lopen naar ingang Elburglaan 12 |
Parkeergarage Evoluon (Next Nature Museum). Adres: Noord Brabantlaan 1A | 15 minuten lopen naar ingang Elburglaan 12 |
Langs het fietspad bij de entree aan de Elburglaan 12 worden in de toekomst mindervalide parkeerplaatsen gerealiseerd. De parkeerplaatsen zijn daar nu ook al voor te gebruiken.
Is Landgoed de Wielewaal toegankelijk?
Op het landgoed is een wandelroute van 3,3 kilometers zonder obstakels die toegankelijk is voor rolstoelen, kinderwagens etc.
Zijn er bankjes, afvalbakken, toiletten en horeca?
Langs de Wandelroute zonder obstakels zijn bankjes geplaatst. Afvalbakken komen in de herfst van 2025.
Op dit moment zijn er geen toiletten en horeca op het landgoed. In het Lichtbos Eindhoven vind je diverse horeca met toiletten:
In het voorjaar opent Natuurmonumenten een natuurcentrum aan Elburglaan 12. Daar zijn toiletten en een terras.
Vanaf het voorjaar van 2026 verhuurt de gemeente Eindhoven het landhuis aan de onderneming KiMi BV. In het landhuis komt onder meer een luxe restaurant, bistro, wijnkelder en een boutique hotel. Daar komen geen openbare toiletten.
Zijn er wandelroutes en kan ik een rondleiding krijgen?
Op het landgoed vind je een wandelroute van ongeveer 4 kilometer, langs hoogtepunten van De Wielewaal. De looptijd is ongeveer een uur.
Je kunt de route starten bij de drie entrees van het landgoed: Oirschotsedijk 3, Elburglaan 2 en Elburglaan 12. Bij de ingang van Elburglaan 12 staat een plattegrond met de route. Bij de andere entrees volgt dat in de herfst van 2025.
Je kunt ook de paaltjes volgen, volg de Wandelroute zonder obstakels.
De route vind je ook op de website van IVN.
Wanneer je een rondleiding wilt krijgen, stuur je een mail naar lichtbos@eindhoven.nl. Wij zoeken dan een gids.
Mag ik fietsen op De Wielewaal?
De Wielewaal is een wandelpark. Fietsers zijn te gast en worden verzocht het tempo aan te passen. Houd rekening met voetgangers en fiets niet harder dan 10/15 km per uur.
Kan ik me aanmelden als vrijwilliger?
Je bent welkom als vrijwilliger. Je kunt ons mailen en aangeven waar je interesse in hebt. Mail naar: lichtbos@eindhoven.nl.
Mag ik roken op het landgoed?
Volgens art. 30 lid 1 van de brandveiligheidsverordening mag er van 1 maart tot 1 oktober niet gerookt worden in natuurgebieden.